Free and Open Source Software Tools for Water Resource Management

Su Kaynakları Yönetimi için Ücretsiz ve Açık Kaynak Kodlu Yazılım Araçları

 

Ana Sayfa Proje Proje Ortakları ERÜ Proje Ekibi Duyurular Yayınlar İletişim

 

 

 

 

FREEWAT Yazılım Sürümü BASIN DUYURUSU

FREEWAT Projesi (FREE and open source tools for WATer resource management) Avrupa Komisyonu tarafından WATER INNOVATION: BOOSTING ITS VALUE FOR EUROPE çağrısı kapsamında desteklenen bir.HORIZON 2020 projesidir.

 

20 Nisan 2017. Su yönetimi alanında iki yıllık başarılı çalışmaların ardından FREEWAT Projesi, iddialı çalışmalarının en heyecan verici bölümüne girdi. FREEWAT Konsorsiyumu, açık kaynak kodlu FREEWAT v.0.4 http://www.freewat.eu/download-information adresindeki FREEWAT web sitesinde duyurmaktan memnuniyet duymaktadır (istatistiksel amaçlı kayıt zorunludur)

 

FREEWAT 0.4 sürümünden itibaren genel kullanım, öğretim ve test için kullanılabilir. FREEWAT, iyi bilinen GIS açık kaynak masaüstü yazılımı QGIS (http://qgis.org) için bir eklenti olarak düşünülmüş ve farklı araçların modüler topluluğu olarak tasarlanmıştır. Bazıları bağımsız olarak kullanılabilirken, bazı modüller diğer araçların önceden çalıştırılmasını gerektirir. FREEWAT'a entegre edilebilecek özellikler şunlardır: i) MODFLOW-2005 ve MODFLOW-OWHM kodu ile hidrolojik çevrimin (yüzey / yer altı suyu etkileşimi ve doygun olmayan bölgede sızma dahil) simülasyonu; ii) MT3DMS, SEAWAT ve yepyeni MT3D-USGS kodlarını uygulayan, yoğunluk ve viskoziteye bağlı akış da dahil olmak üzere, doygun olmayan / doygun bölgedeki çözünen madde taşınımının simülasyonu; iii) sulama yönetimi ile ilgili sorunlar, MODFLOW-OWHM'nin yararlanma becerileri de dahil olmak üzere, su kaynakları yönetimi ve birlikte kullanımın optimizasyonu için bir modül; iv) hidrojeolojik ve hidrokimyasal veri ve kalite konularının analizi, yorumlanması ve görselleştirilmesi için özel araçlar (akvaGIS modülü);v) sunucu destekli sensörler, veri işleme ve gelişmiş model kalibrasyonu (OAT modülü) ile bağlantıyı desteklemek için zaman serisi işleme için bir araç; vi) UCODE_2014'e dayalı kalibrasyon, hassasiyet analizi ve parametre tahmini için bir modül.

 

Web sayfasındaki indirme alanını girerek, aşağıdakileri indirebilirsiniz:

• FREEWAT Eklentisi;

• FREEWAT Kullanıcı Kılavuzları;

• Entegre Modüllerin çalıştırılabilir programları;

• FREEWAT ile pratik yapmak için ilgili veri setleriyle birlikte geniş bir eğitim kiti seti.

Temmuz 2017 tarihine kadar çok sayıda eğitim kursu düzenlenmektedir. Derslerin tam listesi için lütfen http://www.freewat.eu/freewat-courses                web adresini ziyaret edin.

 

Kurumunuzda bir FREEWAT kursunu düzenlemekle ilgileniyorsanız, lütfen FREEWAT Koordinatörü Rudy r.rossetto@santannapisa.it ile iletişime geçin.

 

 

Daha fazla bilgi için

www.freewat.eu

https://www.linkedin.com/groups/8393137

https://www.facebook.com/freewat/

 

Feregatname

FREEWAT projesi, Avrupa Birliği'nin Horizon 2020 araştırma ve geliştirme programından, 642224 no'lu hibe 
sözleşmesi kapsamında finance edilmektedir. Bu proje broşürü yalnızca yazarların görüşlerini yansıtır ve 
Avrupa Birliği, içerdiği bilgilerin herhangi bir şekilde kullanılması için herhangi bir yükümlülük altında değildir.

 

 

 

 

 

·       İkinci FREEWAT Eğitimi

FREEWAT eğitimlerinin ikincisi 5-7 Nisan 2017 tarihlerinde Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde düzenlenecektir. Eğitim ücretsizdir ve üniversitelerden, araştırma merkezlerinden veya kamu/özel sektörden araştırmacıların katılımına açıktır. Eğitime katılmak için başvuru Filiz Dadaser Celik (fdadaser@erciyes.edu.tr)'e eposta gönderilerek yapılmaktadır. Eğitim dili Türkçe'dir.

 

·       FREEWAT Eğitimleri / FREEWAT Training Courses

FREEWAT eğitimlerinin birincisi Kayseri'de DSİ 12. Bölge Müdürlüğü personeline yönelik olarak 28 Şubat-3 Şubat 2017 tarihleri arasında düzenlenmiştir.

 

 

 

 

Ana Sayfa Proje Proje Ortakları ERÜ Proje Ekibi Duyurular Yayınlar İletişim

 
Son Güncelleme: 26-01-2017

 

Bu proje, Avrupa Birliği'nin Ufuk 2020 araştırma ve inofasyon programı'ndan 642224 no'lu hibe sözleşmesi kapsamında finansman almıştır.  

Bu proje sayfası sadece yazarların görüşlerini yansıtır ve Avrupa Birliği, burada yer alan bilgilerin herhangi bir şekilde kullanılmasından sorumlu değildir.